SHEVCHENKO
паркетная доска Tarkett паркетная доска паркетная доска Weitzer Parkett паркетная доска Karelia kvedomosti.com
Інститут літератури НАН України she.gif (5174 bytes) Портрет Шевченка
Рубрики енциклопедії

Абази Kатерини портрет

АБАЗИ КАТЕРИНИ (?) ПОРТРЕТ— (брістольський картон, акварель, 22,5 х 18,1) — виконаний 1837 у Петербурзі. Ліворуч олівцем авторська дата і підпис: «1837 Шевченко». Зберігається у Державному музеї Т.Г.Шевченка в Києві (ДМШ), (№ г-856). На звороті І.Айзенштоком на підставі свідчень попередніх власників позначено: «Екатерина Абаза урожд. Нахимова». О.Новицький у підготовленому томі мистецької спадщини Шевченка академічного видання Повного зібрання творів (Т.8. — 1932. — С.2, № 194, вийшло кілька сигнальних примірників) переказав додаткову інформацію І.Айзенштока про те, що портретована є дочкою письменника Я. Нахімова. Пізніше П.Жур стверджував, що Шевченко малював не Катерину (уроджену Нахімову), а дочку наглядача Зимового палацу Миколи Степановича Нахімова Єлизавету (Жур П. Шевченківский Петербург. — К., 1972. — С. 51). Інша концепція ще у 20-х роках висунута С.Таранушенком, який перший з дослідників ознайомився 1926 з портретом у Харкові, коли він, по смерті попереднього власника, харківського журналіста і громадського діяча К.Бич-Лубенського, був у його племінниці Н.Савченкової. У статті «До питання про ранні акварельні портрети роботи Тараса Шевченка» (Ювілейний збірник на пошану академіка М.С.Грушевського. — К., 1928) автор подав твір з назвою «Портрет жінки», одночасно розглядаючи його як парний до «Портрета Є.Гребінки» (тепер «Портрет невідомого», 1837). Проте прийняти таке потрактування заважають різний принцип компонування та масштаб зображення, а також відмінності колориту. Один з ранніх портретних творів Шевченка, поясний анфас «Портрет Катерини Абази (?)» засвідчує передусім високопрофесійне володіння мистецтвом прозорого акварельного письма (див. Портрети роботи Т.Шевченка; Акварелі Т.Шевченка). Як «Портрет невідомої жінки» 1930 придбаний Інстітутом Тараса Шевченка у Харкові, 1932 переданий до Галереї картин Шевченка, де набув назву «Портрет К. Абази», з якою з певним застереженням увійшов у літературу. З 1948 — у ДМШ. Експонувався у Києві 1939 на Республіканській ювілейній шевченківській виставці; 1984 на виставці «Шевченко-художник»; 1985 на виставці «Шевченко-портретист».
Література:Антонович Д. Т. Шевченко, як маляр. // Шевченко Т. Повне вид. творів: У 16 т. — Варшава-Львів, 1937.— Т.12;

Шевченко Т. Повне зібр. творів: У 10 т. — К., 1961.— Т. 7. — № 10; Таранушенко С. Жіночий портрет Шевченка. // Вітчизна. — 1963. — № 10;

Рубан В. Український портретний живопис першої половини ХІХ століття. — К., 1984.

Ірина Вериківська

Пишіть e-mail за адресою: alex@gilan.uar.net

Нашу інформацію найкраще дивитися програмою Internet Explorer 5 у режимі монітору: 1024х768х32


Attention: all pages available only with ukrainian descriptions. In order to read them it is necessary to have Cyrillic fonts installed on your computer system.

For download Windows' Cyrillic fonts click here

  | Деревообрабатывающие станки | Квартиры в Ирпене