SHEVCHENKO
паркетная доска Tarkett паркетная доска паркетная доска Weitzer Parkett паркетная доска Karelia kvedomosti.com
Інститут літератури НАН України she.gif (5174 bytes) Портрет Шевченка
Рубрики енциклопедії

Альбоми Шевченка

АЛЬБОМИ ШЕВЧЕНКА — зброшуровані, фабричні або саморобні, альбоми, призначені передусім для малювання. Альбом став супутником Шевченка від часу вступу до Академії мистецтв (АМ). К.П. Брюллов, як свідчив М.О. Рамазанов, постійно вимагав від своїх учнів у вільний час і на прогулянках заносити в альбом все, що привертає увагу своєю живописністю чи становить інтерес для опанування складнощами рисунка (див. Рамазанов Н. Материалы для истории художеств в России. Кн. І. — М.,1863). Про «вершкові», тобто маленькі, ескізи, накреслювані Брюлловим у своєму «весьма невеликолепном альбоме», згадував Шевченко у повісті «Художник». Від часу навчання в АМ до нас дійшов Альбом 1840–1844 років. Збереглись також Альбом 1845 року, Альбом 1846–1850 років, Альбом 1848–1850 років та більшість малюнків з Альбома 1858–1859 років. Є підстави вважати, що існували й інші А.Ш. Так, рисунки на кількох первісно подвійних і пізніше розрізаних аркушах двох розмірів (21,7х28,7 та 17,8х26,3), виконані у класах гіпсових фігур та натурному у 1838–41 (див. Зарисовки у класах Академії мистецтв), можливо, належали до двох нині невідомих ранніх А.Ш. В.В. Ковальов також згадує альбом цього періоду, який він бачив у Шевченка, з його карикатурним зображенням, рисованим Брюлловим, великою кількістю ескізів В.І. Штернберга і власними ескізами, серед них — «Король Лір» та «Хлопчик з собачкою» (див.Спогади про Тараса Шевченка.— К., 1982. — С. 85). За свідченням П.О. Куліша, він бачив 1855 у К. Свідзінського А.Ш.: «Дивним і незбагненим явищем був би для якогось малоросійського пана помираючий поляк, католик і аристократ, оточений такими речами, як мідні дошки з українськими сценами, гравіровані поетом Ш[евченком], як його подорожні альбоми, здобуті з живих рук за великі гроші [...]» (Кулиш П. Воспоминания русского о польском археологе Константине Свидзинском. // «Русский вестник». — 1857.— Т. 2). Встановити, про які альбоми йшлося, важко, — чи про перші два відомі, які пізніше належали В.В.Тарновському (молодшому), чи про інші, досі не знайдені. Три офортні дошки до «Живописной Украины» із зібрання Свідзінського нещодавно віднайдені у Варшавській національній бібліотеці (див. Паламарчук Г. Віднайдені шедеври. — Літературна Україна. — 1989. — 9 березня.).

Маємо свідчення Шевченка й про альбоми, до яких його рука не встигла доторкнутися, але за якими він дуже побивався. Серед особистих речей, що після арешту 1847 залишились у І.І. Фундуклея і які Шевченко просив йому повернути, названо «чистый альбом» (див. Тарас Шевченко. Документи та матеріали до біографії. — К., 1982. — №№ 268, 284). У двох листах Шевченка до Бр. Залеського з Новопетровського укріплення від 10 червня 1855 та 20 травня 1856 також є згадки про альбом, залишений після арешту 1850 в Оренбурзі на зберігання у К.І. Герна. В останньому зазначено: «Жив ли мой альбом чистый у Карла? Возьми и спрячь его у себя». Шевченко знав ціну альбома для художника.

Ірина Вериківська

Пишіть e-mail за адресою: alex@gilan.uar.net

Нашу інформацію найкраще дивитися програмою Internet Explorer 5 у режимі монітору: 1024х768х32


Attention: all pages available only with ukrainian descriptions. In order to read them it is necessary to have Cyrillic fonts installed on your computer system.

For download Windows' Cyrillic fonts click here

  | Деревообрабатывающие станки | Квартиры в Ирпене