SHEVCHENKO
Інститут літератури НАН України she.gif (5174 bytes) Портрет Шевченка
Рубрики енциклопедії

“Гори в долині Тарла”

«Гори в долині Тарла» (тонований папір, олівець, 16,2 х 31,6) — рисунок з Каратауської експедиції 1851. Зберігається у Державному музеї Т.Г.Шевченка в Києві (ДМШ), (№ г-532). Ліворуч унизу олівцем рукою Шевченка позначено «39» — авторський порядковий номер експедиційного рисунка (див. Каратауської експедиції малюнки). Виконаний у серпні під час стоянки в долині Тарла. А.Костенко та Е.Умірбаєв на натурі віднайшли точку, з якої Шевченко зарисував місцевість у східній частині долини Тарла, від якої починається хребет Каратау (див. Костенко А., Умірбаєв Е. Оживуть степи... — К., 1977. — С. 185–186). Порівняння рисунка з описом довгої та широкої долини, замкненої на сході куполоподібним громаддям передгір’я Каратау, її пустельного рельєфу і строго похмурого колориту засвідчує повну відповідність обраних художніх засобів її відтворення. Він тонує папір у брунатно-струватий колір, який стає колоратичною домінантою твору. По ньому тонким штрихом окреслює гори та герби і моделює їх м’якою олівцевою розтушовкою та незайманим тоном паперу. Рисунок уперше згаданий за назвою «Возвышения» в «Каталоге украинских древностей В.В.Тарновского» (Чернигов, 1903. — Т. 2. — С. 183, № 295). Уперше репродукований за назвою «Піщані узгірки» у вид.: Шевченко Тарас. Повне зібр. творів. — Х., 1932. — Т.8.— Табл. 260.— № 797. Зберігався у А.О.Козачковського, В.П.Коховського, С.Д.Бразоль, 1898 придбаний В.В.Тарновським, згодом — у Музеї української старовини у Чернігові, 1933 переданий до Галереї картин Т.Г.Шевченка у Харкові. З 1948 у ДМШ.
Література:

Паламарчук Г.П. Матеріали до біографії Шевченка за листами Броніслава Залеського. // Питання шевченкознавства. 1. — К., 1958;

Шевченко Тарас. Повне зібр. творів: У 10 томах. — К., 1964. — Т.9. — № 99;

Паламарчук Г.П. Хроніка однієї подорожі. // В літопис шани і любові. — К., 1989.

Ірина Вериківська

Нашу інформацію найкраще дивитися програмою Internet Explorer 5 у режимі монітору: 1024х768х32


Attention: all pages available only with ukrainian descriptions. In order to read them it is necessary to have Cyrillic fonts installed on your computer system.

For download Windows' Cyrillic fonts click here

  | Купить деревообрабатывающий станок | Где купить бетон | Як купити квартиру від Києвом | Купити алюмінієвий профіль