Deprecated: Array and string offset access syntax with curly braces is deprecated in /home/nikobarian/shevchcycl.kiev.ua/engine/classes/templates.class.php on line 108 Deprecated: Array and string offset access syntax with curly braces is deprecated in /home/nikobarian/shevchcycl.kiev.ua/engine/modules/sitelogin.php on line 77  SHEVCHENKO
Інститут літератури НАН України she.gif (5174 bytes) Портрет Шевченка
Рубрики енциклопедії

Єруслан Лазаревич

ЄРУСЛАН ЛАЗАРЕВИЧ (Руслан, Іруслан Залазарович) — герой давньоруської книжної казкової повісті та фольклору. Ім’я героя, окремі сюжети в описі його мандрів запозичені з іранського епосу про Рустама (“Шахнаме”) через тюркське посередництво. Є. Л. — герой лубочних видань, що від другої половини 18 ст. до 1918 р. поширювались в Росії. У повісті «Близнецы» Шевченко, розповідаючи передісторію названих батьків головних героїв, що не мали власних дітей, зазначає: «…Добра чета […] не имела ни единого детища, как говорится в «Сказке о Еруслане Лазаревиче», «смолоду на потеху, в старости на помогу, а по смерти на вспомин души» (цитата неточна, див., зокрема, вид. «Сказка о славном и сильным витязе Еруслане Лазаревиче, о храбрости его и невообразимой красоте царевны Анастасии Вахромеевны», Спб., 1825, с. 5).

Клавді Сєкарева

Єремія (Ієремія)

ЄРЕМІЯ ( ІЄРЕМІЯ) — другий з чотирьох великих старозаповітних пророків. Свою пророцьку діяльність почав близько 626 до н.е. і займався нею сорок один рік. Був у вавілонському полоні; останні роки свого життя провів у Єгипті. Книга пророка Є. складається з 52 глав. Інша біблійна книга — Плач Є. — має 5 глав. Є. вважається одним з предтеч Месії. Саме в останньому розумінні його ім' вжито Шевченком у поемі “Марія”: “Пророчество Ієремія, // Ісаія збулось! збулось!”. Шевченко взяв епіграф до поеми “Кавказ” з Книги пророка Є. (9, 1, — грец. або 8, 23 — євр.), цитуючи слова, в яких пророк висловлює скорботу по вбитих співвітчизниках.

Юрій Пелешенко

Єлисавета

ЄЛИСАВЕТА — дружина священика Захарії, мати Іоанна Хрестителя, родичка Діви Марії, яку вона перша післ Благовіщення вітала як Матір Божу. Шевченко звертається до образу Є. у поемі “Марія”, де звістку Йосипові та Марії про народження сина Є. — Іоанна Хрестителя приносить “гість” із Назарета, що не відповідає канонічному євангельському тексту. Біблія свідчить, що під час Благовіщення Є. була ще тільки вагітною. У Шевченковій поемі післ повернення з Єгипту свята родина мешкала у Назареті в домі Є., яка на той час вже стала вдовою. Ці деталі, крім проживання у Назареті, є художнім вимислом Шевченка.

Юрій Пелешенко

ЄЗЕКІЇЛЬ

ЄЗЕКІЇЛЬ (ІЄЗЕКІЇЛЬ) — один з чотирьох великих старозаповітних пророків, син священика. Близько 575 до н.е. його було взято царем Навуходоносором у вавілонський полон. На п'ятому році життя у полоні був покликаний Богом до пророцького служіння, якому він присвятив усе своє життя. Його пророцтва зібрані у сорока восьми главах Книги пророка Є. Шевченко створив своє “Подражаніє Ієзекіїлю” як поетичну варіацію за мотивами 19-ї глави Книги пророка Є. (“Жалобної пісні про Ізраїлевих князів”), яка тлумачить страждання ізраїльтян у вавілонському полоні як кару за гріхи можновладців. У поемі “Єретик” поет порівняв П.-Й.Шафарика з Є., маючи на увазі пророцтва останнього про майбутнє повернення свого народу у рідну землю і його відродження (Книга пророка Єзекіїля. 34-39). У повісті “Художник” Шевченко згадує “эскиз “Иезекииль на поле, усеянном костями» ”, що є ілюстрацією до тієї ж біблійної книги (Книга пророка Єзекіїля, 37, 1-6). Ця робота Шевченка не збереглася. У спогадах А Козачковського про Шевченка розповідається про його задум створити 1845 велику картину на цей сюжет.

Література: Козачковський А.О. Із спогадів про Т.Г.Шевченка. - Спогади про Тараса Шевченка. - К., 1982.

Юрій Пелешенко

Єгова (Ягве)

ЄГОВА (ЯГВЕ) — ім’я Бога, яке забороняється вимовляти віруючим іудеям. Згідно Старого Заповіту, було відкрите Богом Мойсеєві на горі Хорив (Вихід, 3–34). В епоху пізнього середньовіччя у середовищі християнських теологів з’явилос прочитання “Єгова”. У перекладах Біблії слово “Ягве” замінене словом “Бог”. Ягве вважався Богом-покровителем спочатку коліна Іудиного, а згодом й усієї давньоізраїльської спілки племен. У Шевченка в першій редакції поеми “Марія” Є. виступає як Бог усіх іудеїв: “Уквітчай голову дівочу // Лілеями і заспівай, // Поки Едем, твій тихий рай, // Ще не підпалював Єгова, // Сердитий іудейський Зевс”. У цьому ж значенні Є. згадується у колективному листі-протесті проти антисемітського виступу журналу “Иллюстрация”, під яким стоїть і підпис Шевченка.

Юрій Пелешенко

Євстафій (Євстахій) Плакида

ЄВСТАФІЙ (ЄВСТАХІЙ) ПЛАКИДА (Eustachius Placidus) — святий великомученик, замордований разом із родиною у 2-му ст. за римського імператора Адріана. Згідно легенді, римський полководець Плакида (Пляцид) прийняв християнство після того, як під час полювання побачив оленя з хрестом між рогами і почув голос, що наказував йому хреститися. Є.П. вважаєтьс покровителем мисливців; його пам’ять відзначається 20 вересня. У повісті Шевченка «Прогулка с удовольствием и не без морали» слуга Трохим читає «Житие и страдание священномученика Евстафия Плакиды», вміщене у книзі «Житие святых отец».

Юрій Пелешенко

Єва

ЄВА — дружина Адама, перша жінка і праматір роду людського, мати Авеля і Каїна. Спокушена змієм, Є. перша покуштувала заборонений плід з дерева пізнання і запропонувала його своєму чоловікові. За це вони Богом були вигнані з раю (Буття, 2–3). У Новому Заповіті Є. згадується як винуватиц гріхопадіння людства (Друге послання апостола Павла до коринтян, 11,3; Перше послання до Тимофія, 2,14). У першому розділі поеми “Царі” порівнянн “Вірсавія купалася, // Мов у раї Єва” є перифразом і вжито замість “оголена”. Є. згадується й у повісті “Художник”: “Сюжет программы был: Адам и Ева над трупом своего сына Авеля».

Юрій Пелешенко

Гориня

ГОРИНЯ — один із трьох богатирів-велетнів (Гориня, Добриня, Усиня) — персонажів російських казок, наділених надлюдською і нелюдською силою, яка призводить до порушення порядку у природі і тим утруднює дії головного героя. У повісті «Близнецы» Шевченко двічі згадує Г., і в обох випадках ц згадка служить основою для порівняння. Щоб увиразнити зображення одного з епізодичних персонажів — півчого архієрейського хору, знайомого Степана Мартиновича, Шевченко порівнює його з Г., підкреслюючи зовнішню подібність персонажа (величезний зріст, широкі рамена, розкуйовджене волосся) до фольклорного богатиря. В другому випадку порівняння з Г. — складова низки асоціацій, пов’язаних з Андрієм Первозванним.

Клавді Сєкарева

Егерія

ЕГЕРІЯ — у римській міфології — німфа-віщунка, дружина царя Нуми Помпілія. Після смерті свого чоловіка Е. перетворилась на джерело. У поемі “Невольник” Шевченко згадує про Е. у порівнянні: “Єдиная думо // Пречистая!.. Ти витаєш… // Як у того Нуми // Та німфа Егерія”. У вірші “Колись то ще, во врем оно” також використано мотив легенди про Е., який, проте, не відповідає римському міфові: “Сама Егерія в гаю… Повісилась”.

Юрій Пелешенко

Димитрій Солунський, Мироточивий

ДИМИТРІЙ СОЛУНСЬКИЙ, МИРОТОЧИВИЙ — святий великомученик.Був убитий списами близько 306 у Солуні (Салоніках) під час гонінь на християн за імператора Діоклетіана. Його пам'ять відзначається 26 жовтня. В археологічних нотатках згадано його зображення у переяславській церкві Успіння. Перебуваючи у Переяславі, Шевченко переписав напис з Євангелія (книжка зберігалас у семінарській бібліотеці), де згадується “храм святого великомученика Мироточиваго Дмитрія” у молдавському місті Сучаві (там само).

Юрій Пелешенко

[prev-link]Назад[/prev-link] [next-link]Вперед[/next-link]
Наверх

Нашу інформацію найкраще дивитися програмою Internet Explorer 5 у режимі монітору: 1024х768х32


Attention: all pages available only with ukrainian descriptions. In order to read them it is necessary to have Cyrillic fonts installed on your computer system.

For download Windows' Cyrillic fonts click here

  | Купить деревообрабатывающий станок | Где купить бетон | Як купити квартиру від Києвом | Купити алюмінієвий профіль