SHEVCHENKO
паркетная доска Tarkett паркетная доска паркетная доска Weitzer Parkett паркетная доска Karelia kvedomosti.com
Інститут літератури НАН України she.gif (5174 bytes) Портрет Шевченка
Рубрики енциклопедії

Андрій Первозванний

АНДРІЙ ПЕРВОЗВАННИЙ — святий апостол, брат Петра, був рибалкою на Тиверіадському озері. Учень Іоанна Хрестителя, став одним з перших (Євангеліє від святого Матвія, 4, 18–20), або й першим апостолом (Євангеліє від святого Івана, 1, 40–41), покликаним Ісусом Христом. За апокрифічними “Діяннями Андрі Первозванного”, він проповідував християнство балканським та причорноморським народам. У “Повісті минулих літ” вказано, що Андрій з Херсонеса (Корсуня) дійшов до місць, де у майбутньому мав бути Київ, і благословив це місце. Київська Русь і Україна у 17 ст. вбачали в ньому свого покровителя. У Російській імперії було встановлено орден А. П., яким Петро І нагородив гетьмана Івана Мазепу.

В археологічних нотатках Шевченко, описуючи Євангеліє, що зберігається у Переяславі, передає напис на ньому: “Сіє Євангеліє прислано і дано отъ Ясновельможного… пана Іоана Мазепи, … славного чина святого апостола Андрея кавалера до престола переяславского єпископского…”. З легендою про освячення київських гір та передбачення виникнення Києва А.П. пов’язаний ліричний роздум оповідача у повісті «Близнецы» (ім’я А.П. прямо не названо): “Но чаще всего лелею мое старческое воображение картинами золотоглавого, садами повитого и тополями увенчанного Киева. И после светлого, непорочного восторга, навеянного созерцанием красоты твоей неувядающей, упадет на мое осиротевшее старое сердце тоска, и я переношуся в века давноминувшие и вижу его, седовласого, маститого, кроткого старца с писаною большою книгою в руках, проповедующего изумленным дикарям своим и кровожадным и корыстолюбивым поклонникам Одина. Как ты прекрасен был в этой ризе кротости и любомудрия, святый мой и незабвенный старче!”

Юрій Пелешенко

Пишіть e-mail за адресою: alex@gilan.uar.net

Нашу інформацію найкраще дивитися програмою Internet Explorer 5 у режимі монітору: 1024х768х32


Attention: all pages available only with ukrainian descriptions. In order to read them it is necessary to have Cyrillic fonts installed on your computer system.

For download Windows' Cyrillic fonts click here

  | Деревообрабатывающие станки | Квартиры в Ирпене