SHEVCHENKO
Інститут літератури НАН України she.gif (5174 bytes) Портрет Шевченка
Рубрики енциклопедії

Венеціанов Олексій Гаврилович

ВЕНЕЦІАНОВ Олексій Гаврилович — [ 7(18).02.1780, Москва — 4(16).12.1847, с.Софонкове Тверської губ. ] — російський художник, педагог. Від 1807 жив у Петербурзі, займався живописом, навчався у В.Л.Боровиковського. 1810 Радою Академії Мистецтв (АМ) був удостоєний звання почесного вільного Спільника АМ, 1811 — академіка (за «Портрет К.І.Головачевського, інспектора Академії мистецтв, з трьома вихованцями Академії»), 1830 — звання придворного художника. Працював переважно в галузі живопису (портрет, побутовий жанр) та гравюри. 1808 спробував видавати в техніці офорту «Журнал карикатур на 1808 год в лицах», 1812–13 разом з І.І.Теребенєвим та І.А.Івановим випускав серії карикатур на теми Вітчизняної війни 1812.

До побутового жанру В. звертався з 1810-х, а з 1820-х тема праці й побуту селян стала провідною в його творчості, що забезпечило йому місце одного з основоположників побутового жанру в російському мистецтві першої третини 19 ст., утвердження його як самостійного. Захоплення побутовим жанром визначило й педагогічні погляди В., викладені ним у поданій до АМ програмі. Метод В. передбачав впровадження вже на початковому етапі навчання роботу з натури в навколишній дійсності й саме цим заперечувалися канони академічної школи. Тому АМ програму не прийняла. В. заснував першу в Росії приватну школу. У 20–40-х рр. там одержали освіту понад 70 художників, серед них друзі та знайомі Шевченка: А.М.Мокрицький, С.К.Зарянко, Г.К.Михайлов, В.Є.Раєв, О.В.Тиранов і ін. Новаторство педагогічної діяльності й творчості В. оцінене Шевченком в повісті «Художник»: «Не место, да и некстати распространяться здесь об этом человеколюбце-художнике; пускай это сделает один из многочисленных учеников его, который подробнее меня знает все его великодушные подвиги на поприще искусства». Шевченка з В. познайомив І.М.Сошенко. В. ввів Шевченка в коло діячів культури і, зокрема, познайомив його з В.А.Жуковським, особисто клопотався про звільнення Шевченка з кріпацтва. Про це Шевченко розповідає на сторінках повісті «Художник», створивши живий і привабливий образ В. Згадує Шевченко й про відвідини В.:»Венецианова я застал уже за работою. Он делал тушью рисунок собственной же картины «Мать учит дитя молиться богу». Рисунок этот предназначался для альманаха Владиславлева «Утренняя заря». (Гравюра Ф.Райта з малюнка «Мати навчає дітей своїх молитися» була вміщена у виданні «Альманах на 1838 год. Издаваемый В.Владиславлевым». — Спб, 1838). Напевне, Шевченко знав й інші твори В., що демонструвалися на виставках АМ, Товариства заохочування художників, Ермітажу та ін. (див.: «Виставки художні, відвідані Т.Г.Шевченком»). Започаткований В. побутовий жанр у вітчизняному мистецтві здобув розвиток і у творчості Шевченка (див.: «Побутовий жанр у Т.Г.Шевченка»).
Література:

Петров П.Н. Материалы к истории Академии художеств. — Спб., 1864. — Т.1–3;

Машковцев Н.Г. А.Г.Венецианов // Русское искусство. Очерки о жизни и творчестве художников первой половины ХIХ века. — М., 1954;

Савинов А.Н. Алексей Гаврилович Венецианов. Жизнь и творчество. — М., 1955;

Дневник художника А.Н.Мокрицкого. – М., 1975;

Жаборюк А.А. Мистецтво живопису і графіки в першій половині і середині ХIХ століття. — К., 1983;

Рубан В.В. Український портретний живопис першої половини ХIХ століття. — К., 1984.Надія Орлова

Нашу інформацію найкраще дивитися програмою Internet Explorer 5 у режимі монітору: 1024х768х32


Attention: all pages available only with ukrainian descriptions. In order to read them it is necessary to have Cyrillic fonts installed on your computer system.

For download Windows' Cyrillic fonts click here

  | Деревообрабатывающие станки | Квартиры в Ирпене | Промышленное освещение