Deprecated: Array and string offset access syntax with curly braces is deprecated in /home/nikobarian/shevchcycl.kiev.ua/engine/classes/templates.class.php on line 108 Deprecated: Array and string offset access syntax with curly braces is deprecated in /home/nikobarian/shevchcycl.kiev.ua/engine/modules/sitelogin.php on line 77  SHEVCHENKO
Інститут літератури НАН України she.gif (5174 bytes) Портрет Шевченка
Рубрики енциклопедії

Анахронізм

АНАХРОНІЗМ (гр. ana — проти, назад та cronoz — час) — 1. механічна хронологічна помилка (помилка проти літочислення); 2. помилкове або свідоме зміщення в часі події, явища або їхніх ознак.

1. Хронологічні помилки у Шевченка найчастіше трапляються у прозових творах, написаних на засланні. Так, напр., у повісті “Близнецы” є кілька А., котрі можна кваліфікувати як описки; найпереконливіший з них це перекручення року Переяславської ради — 1645 замість 1654-го: адже через кілька сторінок у цьому ж творі Шевченко подає точну дату — “1654”.

2. Чимало несвідомих А. у прозових творах Шевченка можна віднести до так званих помилок пам’яті. Скажімо, описуючи події після 1815 і згадуючи українського бджоляра-експериментатора П.Прокоповича, Шевченко зазначає: “Тогда еще не было Прокоповича…”, хоч останній почав займатися бджолярством ще 1798 (“Близнецы”). В іншій повісті Шевченко розповідає, що під час перебуванн М.Глинки в с. Качанівці 1838 одна з героїнь виконувала арію Людмили з опери “Руслан і Людмила” (“Музыкант”), а проте ця арія була написана 1841. Ці й подібні А., що трапляються у повістях, з певним ступенем вірогідності можна пояснити несприятливими обставинами життя Шевченка на засланні, відсутністю джерел, необхідних для перевірки та уточнення дат окремих подій. В поетичних творах, написаних до і після заслання, несвідомі А. це переважно хронологічні зміщення при зображенні історичних подій, згадках про реалії; вони часто походять із народної традиції, фольклорних джерел, використаних поетом, в окремих випадках — зумовлені тогочасним станом розвитку історичної науки. Так, у поемі “Гайдамаки” початок Коліївщини Шевченко, йдучи за народними переказами, пов’язує зі святом Маковія (“Проти ночі Маковія, // Як ножі святили”), яке за православним календарем відзначалося 1 серп. за ст. ст. (за версією М.Маркевича повстання розпочалося в день Трійці, що 1768 припадала на 19 червня (див.: Маркевич Н. История Малороссии. — М., 1842. — Т. 2. — С. 661; Гайдамацький рух на Україні в ХУІІІ ст. — К., 1970. — С. 421–422), а сучасними дослідниками доведено, що через тиждень після Трійці — 26 червня. А., що так само походить із народних джерел, наявний в переказаній історії загибелі титаря. Часовими зміщеннями є згадки про перебування Оксани в Лебедині (Миколаївський дівочий монастир, який мав на увазі Шевченко, був заснований 1779 і за часів Коліївщини ще не існував) та про зосередження 1768 в Умані польських кінних формувань “Kawalerja narodowa” (їх запроваджено в польському війську 1775).

Свідомі А. у Шевченка зустрічаються переважно в поемах та віршах на історичні теми. Принципи романтичного зображення, що домінують у його творчості, допускають відносно вільне ставлення до хронології, зміщення часових планів, ущільнення історичних подій. Так, у поемі “Заступила чорна хмара” Шевченко кількома рядками змальовує драматичні події, які Україна переживала протягом кількох століть: “Виступили з-за лиману // З турками татари. // Із Полісся шляхта лізе, // А гетьман-попович // Із-за Дніпра напирає — // Дурний Самойлович”. Такий сконденсований опис увиразнює з максимальною художньою переконливістю трагізм становища України на час виступу П.Дорошенка. Є інші А., котрі з певним ступенем імовірності можна кваліфікувати як художній засіб: авторська версія зустрічі Залізняка з Гонтою в Лисянці, що відступає від історичної правди (“Гайдамаки”), згадка у тому ж творі рядка “Єще Польща не згінела” з “Мазурки Домбровського” — патріотичної пісні, написаної Ю.Вибицьким 1797.

Серед свідомих А., які трапляються у Шевченкових творах останнього періоду, — привнесення з метою посиленн сатиричного ефекту в розповідь про першого царя ізраїльсько-іудейської держави Саула деталей, взятих з періоду правління пізніших ізраїльських царів (“Саул”).

Клавдія Сєкарева

Нашу інформацію найкраще дивитися програмою Internet Explorer 5 у режимі монітору: 1024х768х32


Attention: all pages available only with ukrainian descriptions. In order to read them it is necessary to have Cyrillic fonts installed on your computer system.

For download Windows' Cyrillic fonts click here

  | Купить деревообрабатывающий станок | Где купить бетон | Як купити квартиру від Києвом | Купити алюмінієвий профіль