SHEVCHENKO
Інститут літератури НАН України she.gif (5174 bytes) Портрет Шевченка
Рубрики енциклопедії

ВІЛЬНИЙ ВІРШ

ВІЛЬНИЙ ВІРШ, верлібр (франц. vers libre — вільний вірш) — вірш, який не має наскрізної міри повтору, вільний від метру, рими і, нерідко, від поділу на строфи, що структурно наближає його до прози. Важливим засобом організації В. в. є тематичний і синтаксичний паралелізм. Структури, подібні до В. в., знаходять у давній книжній і народній українській поезії (молитвословному вірші, голосіннях, обрядових примовляннях тощо). Різні модифікації В. в. розвинулись спочатку в Німеччині (Г. Гейне), згодом у Франції (поети-символісти), Бельгії (Е. Верхарн), США (У. Уїтмен), Росії (А. Фет, М. Кузмін, В. Брюсов, О. Блок, А. Бєлий та ін.). Як самостійна форма український В. в. складається на межі 19 і 20 ст. в поезії Лесі Українки та Івана Франка — у перекладах (з Й.В. Гете, Г. Гейне у Лесі Українки) і оригінальних творах ("У чорну хмару зібралася туга моя", "Ave regina!", "Уривки з листа" та ін. Лесі Українки, "Вільні вірші" І. Франка).

Питання про В. в. у Шевченка належить до дискусійних. Деякі дослідники вважають Шевченка піонером європейського верлібру (вперше таку думку висловив А. Луначарський), інші (напр., М. Рильський) заперечували саму можливість зарахування поета до верлібристів. Фрагменти й твори, що їх традиційно наводять віршознавці як зразок Шевченкового В.В. (уривки з поем "Титарівна", "Наймичка", "Невольник", тексти стилізованих дум), не є власне В. в. у сучасному розумінні, оскільки допускають певну симетричність у своїй будові, зокрема у римуванні.


Література:Сидоренко Г.К. Від класичних нормативів до верлібру. — К., 1980;

Костенко Н.В. Українське віршування ХХ століття. — К., 1993.Наталя Костенко

Нашу інформацію найкраще дивитися програмою Internet Explorer 5 у режимі монітору: 1024х768х32


Attention: all pages available only with ukrainian descriptions. In order to read them it is necessary to have Cyrillic fonts installed on your computer system.

For download Windows' Cyrillic fonts click here

  | Купить деревообрабатывающий станок | Где купить бетон | Як купити квартиру від Києвом | Купити алюмінієвий профіль