Deprecated: Array and string offset access syntax with curly braces is deprecated in /home/nikobarian/shevchcycl.kiev.ua/engine/classes/templates.class.php on line 108 Deprecated: Array and string offset access syntax with curly braces is deprecated in /home/nikobarian/shevchcycl.kiev.ua/engine/modules/sitelogin.php on line 77  SHEVCHENKO
Інститут літератури НАН України she.gif (5174 bytes) Портрет Шевченка
Рубрики енциклопедії

Белей Іван Михайлович

БЕЛЕЙ Іван Михайлович [псевдонім і криптонім — Роман Розмарин, Гнат Перевізник та ін.; 1856, м. Войнилів, тепер смт. Калуського р-ну Івано-Франківської обл. — 20.10. 1921, Львів] — український журналіст, перекладач і критик. Закінчив юридичний факультет Львівського університету (1880). Належав до демократичної частини студентського товариства «Академический кружок», був членом редакції журн. «Друг» (1876–77). Разом з І. Франком та М. Павликом видавав «Дрібну бібліотеку» (1878–79), редагував журн. «Світ» (1881–82), на сторінках якого виступив з сатиричними нарисами проти негативних явищ галицької дійсності. Довголітній редактор газ. «Діло» (1884–1902) та її літературного додатку «Бібліотека найзнаменитіших повістей». Автор перекладів з західноєвропейської літератури , численних публіцистичних, літературно-критичних статей, нарисів і рецензій. З юнацьких років був активним учасником і організатором відзначення щорічних шевченківських свят, у редагованих ним виданнях систематично публікував статті й матеріали про життя і творчість Шевченка, широко висвітлював вшанування його пам’яті в містах і селах Галичини. Відгукнувся на першу публікацію українського перекладу щоденника Шевченка («Зоря».— 1893.— № 17), вказував на необхідність українського перекладу російськомовних повістей і листів поета та повного видання його творів. Популяризував книжку М.Чалого «Жизнь и произведения Т. Шевченка» (1882), підтримував і заохочував працю І. Франка над німецькими перекладами поезії Шевченка. У промові на шевченківському святі 1894 («Діло». — 1894. — № 100) і статті «За що ми шануємо пам’ять Шевченка?» (Ілюстрований календар Товариства «Просвіта». — Львів, 1895) Б. наголосив на винятково важливій ролі поета в національно-політичному і культурному відродженні українського народу.

Роман Кирчів

Нашу інформацію найкраще дивитися програмою Internet Explorer 5 у режимі монітору: 1024х768х32


Attention: all pages available only with ukrainian descriptions. In order to read them it is necessary to have Cyrillic fonts installed on your computer system.

For download Windows' Cyrillic fonts click here

  | Купить деревообрабатывающий станок | Где купить бетон | Як купити квартиру від Києвом | Купити алюмінієвий профіль