Deprecated: Array and string offset access syntax with curly braces is deprecated in /home/nikobarian/shevchcycl.kiev.ua/engine/classes/templates.class.php on line 108 Deprecated: Array and string offset access syntax with curly braces is deprecated in /home/nikobarian/shevchcycl.kiev.ua/engine/modules/sitelogin.php on line 77  SHEVCHENKO
Інститут літератури НАН України she.gif (5174 bytes) Портрет Шевченка
Рубрики енциклопедії

Вечерниці

“ВЕЧЕРНИЦІ” — український літературно-громадський журнал-тижневик (“літерацьке письмо для забави і науки”), що виходив у Львові 1862–63 спочатку за редакцією Ф.Заревича, а згодом — В.Шашкевича. Як перше періодичне виданн народовського напряму “В.” дотримували концепції творення літератури на основі живого народного мовлення, і тут для них орієнтиром була Шевченкова творчість. У цьому зв'язку журнал надрукував 15 творів поета, зокрема, уривки з поем “Тарасова ніч”, “Гайдамаки”, “Чигрине, Чигрине”, “Гамалія”, “Кавказ”, “Відьма”, “Холодний яр”, “І мертвим, і живим…”, “Чернець” та ін. У зверненні “До громади” (1862, Ч.16) зазначалося, що Шевченко закликав “до житт ідеальнолюдського”, що його слово “надало нам повагу меж народами”. У журналі було передруковано з петербурзької “Основи” статті П.Куліша “Чого стоїть Шевченко яко поет народний”, Л.Жемчужникова “Згадка за Шевченка, його смерть і похорони”, нарис О.Лазаревського “Дитинний вік Шевченка”. На захист Шевченка від нападок польської шовіністичної преси журнал опублікував статтю Д.Танячкевича «Слівце правди “Dziennik-ові Literack-ому” про нашого батька Тараса Шевченка». Розпочату нею полеміку продовжив К.Климкович у статті “Ми і вони”. К.Климкович надрукував у “В.” вірш “На вічну пам'ять Тарасові” (1863.— Ч.9).
Література:

Франко І. Нарис історії українсько-руської літератури до 1890 р. // Франко І. Зібр. творів: У 50 томах. — К., 1984 — Т.41; Історія української дожовтневої журналістики. — Львів, 1983.

Петро Хропко

Нашу інформацію найкраще дивитися програмою Internet Explorer 5 у режимі монітору: 1024х768х32


Attention: all pages available only with ukrainian descriptions. In order to read them it is necessary to have Cyrillic fonts installed on your computer system.

For download Windows' Cyrillic fonts click here

  | Купить деревообрабатывающий станок | Где купить бетон | Як купити квартиру від Києвом | Купити алюмінієвий профіль